Jak wybrać idealne siodełko rowerowe ?

Siodełka rowerowe dostępne są w wielu kształtach i rozmiarach. Wybór odpowiednio dopasowanego do indywidualnych potrzeb siedziska jest bardzo ważny, gdyż przyczynia się zarówno do  wygody podczas jazdy, jak i pozwala na uniknięcie dolegliwości bólowych wielu obszarów ciała. Siodełko powinno zatem pasować nie tylko do roweru, ale przede wszystkim do wymiarów ciała kierującego.

Na co zwracać uwagę przy wyborze siodełka rowerowego?

Siodełko ma styczność z ciałem rowerzysty przez cały czas jazdy, dlatego, aby odpowiednio spełniało swe funkcje i nie powodowało nieprzyjemnych schorzeń, musi być dobrze do niego dopasowane. Należy skupić się głównie na tym, by kościach kulszowe dotykały jego powierzchni w odpowiednich punktach. Wbrew pozorom, siodełko nie może być zbyt miękkie. Modele tego typu nadają się jedynie na bardzo krótkie przejażdżki. Już po 30 minutach może pojawić się nie tylko dyskomfort, ale także otarcia. Natomiast wybór pomiędzy siodełkiem rowerowym szosowym a miejskim zależy od pozycji, jaką przyjmujemy w czasie pedałowania. Im bardziej się pochylamy, tym lepszym rozwiązaniem będzie to pierwsze.

Jak odpowiednio ustawić siodełko rowerowe?

Posiadając już dobrze dopasowane siodełko, trzeba je jeszcze dobrze ustawić. Należy wziąć pod uwagę następujące parametry:

  • wysokość – jest odpowiednia gdy kolana w czasie jazdy cały czas pozostają lekko ugięte
  • ustawienie przód-tył – po ułożeniu stóp na pedałach, ich oś powinna znajdować się w linii prostej z czubkiem kolana
  • nachylenie – jest prawidłowe, gdy ciało samowolnie nie przemieszcza się do tyłu oraz nie ześlizguje się

Dodaj komentarz